Заглавия и резюмета на докладите

1. НАСОКИ НА РАЗВИТИЕТО НА ТЕКСТИЛНИЯ ДИЗАЙН В СПЕЦИАЛНОСТ „ТЕКСТИЛ – ИЗКУСТВО И ДИЗАЙН” ПРИ НХА

преп. д-р Цвета Явашева-Иванова, Национална художествена академия, София

РЕЗЮМЕ
Специалност Текстил е създадена през 1959 г. от проф. Марин Върбанов. От 1896 г. в основаното тогава Държавно Рисувателно Училище се изучава дисциплината Везба, по-късно Везба и дантели. Върху основите на тези традиции се създава една напълно променена специалност, в която посоките на развитие са в областта на съвременното текстилно изкуство и текстилния дизайн. Постиженията в областта на текстилното изкуство са част от българския монументален текстил създаден през 70-те и 80-те години на XX век. Специалност Текстил – изкуство и дизайн до днес се откроява със своята приемственост и иновативност. Политиката на международно сътрудничество с други академии, участието в международни изложби и конкурси, както и активната творческа дейност на преподавателите и студентите, осигурява съвременния вид на специалността. С богатата си материална база специалността предоставя на студентите възможност за разгръщане на творческия им потенциал.
Образователния процес по текстил се развива в две основни направления: Текстилно изкуство и Текстилен дизайн за интериор и облекло. Той включва изследване, проектиране и реализация в материал на произведения на съвременното текстилно изкуство и проекти в областта на промишления текстилен дизайн. През последните три години курса по текстилен дизайн придоби нова визия. Освен изследователската дейност образователния курс включва и познания в областта на текстилните технологии за създаване на ръчно рисувани и компютърно проектирани разработки на десени, съобразени с изискванията на международния пазар. В този доклад се представят работите на студентите от втори курс през три последователни години на компютърно обучение в областта на текстилния дизайн. В настоящата конференция участие ще вземат четирима дипломирани бакалаври през 2017/2018 година и един бъдещ магистър в областта на текстилния дизайн.
Александра Ласкова е първият дипломиран бакалавър през 2018 г. и се представя с колекция в три направления: Abstract geometry, Vintage flowers и Scratched surface. Вторият дипломиран бакалавър е Василена Манолакева и се представя с колекцията си: Untypical – Статика. Динамика. Контраст. от 2017/2018 г. вдъхновена от творчеството на П. Мондриан, природните форми и иновациите на дизайнерската група Мемфис от 80-те години на XX век . Елисавета Ангелова е третия дипломиран бакалавър със своята колекция, озаглавена Цветна феерия, която представя десени с интериорно приложение, създадена в 2015 г. Стиляна Джонгова е четвъртият дипломиран бакалавър, с колекция: Мitologia, от 2018 г., която изобразява нейната интерпретация на древноримската митологията. Маргарита Бърганска е предстоящ магистър за 2018/2019г. С колекциите си в областта на детското облекло и спални комплекти за интериор. Първата колекция я представя с дизайн на детско облекло, от 2017 г., която представлява работата й като дипломиран бакалавър. Колекцията Флора за интериорен текстил от 2018 г. e вдъхновена от красотата, нежността и вълшебството на природата. Тя е част от разработките на студентката за предстояща дипломна работа като магистър през 2018/2019 година.

=======

2. ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЛЮСТРАЦИЯТА В МОДАТА И ТЕКСТИЛНАТА ИНДУСТРИЯ. ПРИМЕРИ И ТЕНДЕНЦИИ

доц. д-р Калина Христова – Нов български университет

РЕЗЮМЕ
Настоящата статия разглежда приложението на илюстрацията в модата и текстилната индустрия, като анализира хронологично примери от България и чужбина. Изкуството на илюстрацията е във възход и тя заема все по-голяма част от визуалната среда. Модната илюстрация има своята история и огромна значимост в модата, но намесата на илюстрацията като отделен жанр на изобразителното изкуство в модата има значение за все по-разрастващата се тенденция за колаборация в творческите среди и индустрии. Границите на отделните жанрове и стилове в изкуството се размиват в полза на изграждането на нова идентичност на модния продукт.

Ключови думи: илюстрация, моден дизайн, десениране, текстилна индустрия

=======

3. ЗАЩО Е ВАЖНО БИЗНЕСЪТ НИ ДА БЪДЕ ОНЛАЙН, „ЕФЕКТИВНО ИЗГРАЖДАНЕ НА ОНЛАЙН ПРИСЪСТВИЕ В ТЕКСТИЛНАТА И МОДНА ИНДУСТРИЯ“

Даниел Христов – обучен треньор по програмата Google Дигитален гараж-България

РЕЗЮМЕ
Дигитален гараж е програма, която помага на хората да подобрят дигиталните си умения безплатно. Програмата предлага онлайн и офлайн обучения, създадени от Google, които допринасят за разрастването на бизнеса онлайн, следвайки собствено темпо и чрез гъвкави и персонализирани уроци. Трейнърите се фокусират върху възможностите, които дигиталният свят предоставя и ще обучават представители и собственици на малки и средно големи фирми, както и всички желаещи да обогатят дигиталните си умения в използването на онлайн инструменти за растеж. Кампанията в България стартира през месец май 2018 г. и ще продължи до края на 2018 г.

=======

4. ОТВЪД БУНТАРСТВОТО: ТЕНДЕНЦИЯТА „MOTOR JACKET”

гл. ас. д-р Кристина Савова – Нов Български университет

РЕЗЮМЕ
Статията проследява развитието на черното кожено яке от функционална връхна дреха през утвърждаването му като „дръзко“, демонстриращо самоувереност до кулминацията му днес като емблематично облекло и водеща модна тенденция. Тя разглежда коженото яке като част от висшата мода и включва примери от водещи дизайнери, включително Жан Пол Готие, Рик Оуенс и Ив Сен Лоран. Късото кожено яке се появява в началото на ХХ век като защитно облекло за предпазване на мотоциклетистите. С течение на годините, мистиката на това яке привлича не само тях, но също така и филмовите звезди, младите хора, и разбира се, модните дизайнери. Преминава дори във висшата мода и се задържа сред водещите модни тенденции в продължение на десетилетия.

=======

5. МОДУЛНИ БИЖУТА

доц. д-р Елена Тодорова – Нов Български университет

РЕЗЮМЕ
Тази статия разглежда един много специфичен раздел накити. Бижута, които са създадени на принципа на модулна система. Това е нова насока за развитие на съвременната бижутерия, зародила се да отговори на все по-големия интерес към възможност за индивидуализиране на накитите. В подкрепа на тезата са разгледани творбите на няколко млади автори.

=======

6. ОСНОВНИ СОФТУЕРНИ ПРОДУКТИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ВИЗИИ ЗА ДИГИТАЛЕН ПЕЧАТ

ас. Стоян Бунджулов – Нов Български университет

РЕЗЮМЕ
Статията разглежда изграждането и колонизирането на графична визия за печат върху текстил. Използва се софтуер на компанията Adobe, с който се подготвя файла за печат. Акцентирано е върху разликите при печат на черен цвят, като сепариран и композитен файл. Обърнато е внимание и е предложено решение на проблематиката при използване на подложки за по-добра покривност на цвета и правилно цветопредаване. Извадени са заключения за качеството и характера на тъканите за печат.

=======

7. ДИЗАЙН НА АРТ ОБЕКТИ ОТ ТЕКСТИЛНИ ВЪЖЕТА

гл. ас. д-р Иванка Добрева-Драгостинова – Нов български университет

РЕЗЮМЕ
В съвременното изкуство и дизайн се развива едно направление в арт инсталациите, което впечатлява с атрактивно приложение на текстилни нишки и въжета. Редица съвременни автори откриват в тези материали изразно средство за себеизразяване и реализиране на дизайнерски и артистични идеи. Текстилните инсталации намират своето проявление не само като декорация и силно въздействащи произведения на изкуството. Пример за това са разнообразните функционални приложения в сценичния дизайн, проектирането на мебели и аксесоари, изграждането на игрова среда за деца.

=======

8. ОТРАЖЕНИЕ НА СОЦИАЛНАТА СРЕДА ВЪРХУ ДЕТСКОТО ОБЛЕКЛО

Д-р Росица Рангеловa – Нов Български университет

РЕЗЮМЕ
В нашето съвремие многообразната социална среда става един от най-важните фактори по оформящи избора на облекло при децата. В нея съвременните деца формират своя вкус, начин на живот и стил на обличане. Колкото по-малки са децата, толкова са по-зависими от избора на родителите си, които от своя страна подбират облекло за децата си в зависимост от средата и начина си на живот. От много малки децата се влияят от анимационните и компютърни герои, които ги заливат от всички страни, копирайки тяхната визия. Градската култура, наложена като lifestyle от модни списания, промотирана чрез филми, създаването на „фешън-икони“ включително и от филмите по детските канали, също оказват влияние върху детския гардероб. Освен това за децата от най-ранна възраст става все по-важно да бъдат облечени така, че да бъдат приети от връстниците си. И от тази перспектива, културата по отношение на стиловете в съвременната мода е от ключово значение за умението на съвременния човек да общува и да бъде приет сред хора и групи с разнообразен начин на живот.

=======

9. СПЕЦИАЛИЗИРАНО РИСУВАНЕ ЗА МОДНИ ДИЗАЙНЕРИ

Д-р Александър Гергинов

РЕЗЮМЕ
Преди да говорим за специализирано рисуване за модни дизайнери и да маркираме проблемите, с които се занимава този тип рисуване в програмата по моден дизайн или модна илюстрация е редно да разгледаме различни типове методики използвани в класическото рисуване. Тези методики са и основа за развитие на разнообразни програми подкрепящи образователната програма на специалности свързани с дизайн, сценография, мода и т.н. Специализираното рисуване за модни дизайнери от друга страна има своите проблеми и за да бъдат решени те е необходимо да се изгради систематизирана програма обвързваща спецалността и необходимите крайни резултати и целии налагани от естеството на професията и пазара.

=======

10. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗБИРАЕМИЯ ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРЕДМЕТ (ЗИПП)– АКАДЕМИЧНО ИЛИ ПРОФЕСИОНАЛНО

инж. Боруш Сагунов, инж.Тихомира Влахова, инж. Марияна Въткова – ПГЕХТ „Асен Златаров“ Плевен

РЕЗЮМЕ
ЗИПП (задължително избираемият професионален предмет) и СИП (свободно избираемият предмет) са част от процеса на затвърждаване и надграждане на ЗПП (задължителна професионална подготовка). Като начин за провеждане на учебния процес в професионалните гимназии, използването на ЗИПП и СИП има за задача да даде на обучаващите се широки академични познания за компютърната техника и технологии. Но за съжаление, така структурирана, както е в момента, тя не дава възможност за подготовка на учениците за използването на компютърната техника и технологии в различните сфери на икономиката и търговията, рекламата и бизнес-администрацията . В настоящата статия се прави опит за въвеждане на добри европейски практики, за преодоляване на този тип проблеми.

=======

11. ЦВЕТОВИ АНАЛИЗ НА ОРХИДЕИ (ORCHIDACEAE)

Златин Златев – Тракийски университет, Факултет Техника и Технологии

РЕЗЮМЕ
Това изследване представлява значението, осъществимостта и полезността на цвета на орхидеите като източник на вдъхновение за дизайн на облекло и текстил. За обективно представяне на тези цветове се използва обработката на снимки на орхидеи в средата на GNU Octave. Първо, картината е разделена на три основни цветови канала R, G и B и се взема предвид минималната, максималната и средната стойност на цветните компоненти. Въз основа на получените цветове могат да се правят проекти на облекла и текстил. Тези проекти ще бъдат основа за извършване на проучване на потребителското мнение относно използването на тези цветове в дизайна на облеклата.

Ключови думи: Орхидея, Цветови модел, Цветови признаци, Онлайн инструменти за извличане на цветове

*Всички получени и изнесени доклади и презентации на проведената първа браншова конференция ”Тенденции и иновации в текстилната и модната индустрия” на 9 ноември 2018 г. Конгресен център-зала България на Международен панаир Пловдив ще бъдат публикувани в онлайн списание за Текстил, облекло, кожи и технологии – www.tok-bg.org. Резюмета на докладите на английски език може да прочетете тук

За въпроси или друга информация, може да пишете на е-мейл: redaktor@tok-bg.org

Всички права запазени на публикуваните материали на сайта на Онлайн списание за Текстил, облекло, кожи и технологии ©
Списание за текстил, облекло, кожи и технологии
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

All publications on the Online magazine for Textiles, Clothing, Leather and Technology site are copyrighted© Alle Veröffentlichungen im Online-Magazin für Textilien, Bekleidung, Leder und Technologie sind urheberrechtlich geschützt ©