Recycled Claim Standard 2.0 (RCS) и Global Recycled Standard 4.0
Recycled Claim Standard 2.0 (RCS) и Global Recycled Standard 4.0 (GRS)-световно признати стандарти за рециклиране
TextileExchange обяви пускането на Recycled Claim Standard 2.0 (RCS) и Global Recycled Standard 4.0 (GRS), които са ревизирани и със значителни подсилени актуализации.
Новите прегледани версии на тези стандарти GlobalRecycled включват актуализации, които укрепват RCS и GRS като водещи стандарти за рециклирани материали в производството на облекло, както и да се гарантира развитието в други отрасли, като метал, пластмаса, електроника, опаковки и др.
Recycled Claim Standard 2.0 (RCS) и Global Recycled Standard 4.0 (GRS) осигуряват проверка на рециклираните материали и след това проследяват материала до крайния продукт. GRS включва допълнителни социални, екологични и химични изисквания за обработка. През 2016 г. броят на сертифицираните за GRS единици е нараснал от 595 на 961, това означава ръст от над 60%. RCS отбелязва почти 200% скок от 78 единици през 2015 г. на 220 през 2016 г.
Основни промени в стандартите GlobalRecycled
Основна промяна в двата стандарта е въвеждането на Споразумение за доставчици на регенерирани материали и с този документ се осигурява по-голяма видимост. Направени са насоки за по-голяма яснота и съгласуваност на изискванията за рециклиране, включително за потребителите и пред потребителите.
Ключова промяна в Global Recycled Standard е приемането на ZDHC v1.1 (MRSL)-списък на производствените ограничения на веществата, който може да се видят на:
MRSL е разработена от индустрията за справяне с “умишленото“ използване на потенциално опасни вещества. MRSL заменя предишния списък на забранените субстанции на GRS. Програмата “Zero Discharge of Hazardous Chemicals” (ZDHC) е холистична програма за проблемите с опасните химикали в глобалната верига за текстил, кожа и обувки.
Фирмите, които понастоящем са сертифицирани по някой от стандартите, ще трябва да се съобразят с новите версии до 1 юли 2018 г. Списък на одобрените сертифициращи органи и компании, както и всички свързани с тях документи, са на разположение на:
www.TextileExchange.org/Integrity.
Textile Exchange, създадена през 2002 г. – глобална организация с нестопанска цел, която работи в тясно сътрудничество с всички сектори по веригата за доставки на текстил, за да намери най-добрите начини на положително въздействия върху водата, почвата, въздуха, животните и населението, създадено от текстилната промишленост. Textile Exchange реализира това, като предоставя знанията и инструментите, необходими на индустрията, за да направи значителни подобрения в три основни области: влакна и материали, цялостност и стандарти и мрежа за доставки. Textiles Exchange е със седалище САЩ с персонал и посредници по целия свят.