новини

Екипът на ЕМО „Етър” кани на гости на бяло сладко

Екипът на ЕМО „Етър” кани на гости на бяло сладко в Саковата къща на 22 и 23 юли

На 22 и 23 юли (събота и неделя) Етнографски музей на открито „Етър” кани гости на бяло сладко в Саковата къща. Часовете, в които може да направите посещението, за да видите възстановка на градско облекло, са от 15:00 до 17:00.

Бялото сладко постепенно започва да присъства като почерпка при ходене на гости в Габрово, след като рецептата е донесена от Румъния от Йонко Шекерджията – един от първите шекерджии в града.

Бяло сладко се сервира с лъжица в чаша с вода. Понякога към него поднасят кафе, сладки и домашен ликьор от вишни – вишновка. Тези срещи стават част от обществения живот на жените.

От края на ХIХ и началото на ХХ век къщите на габровци започват да променят не само външния си облик, но и вътрешното разпределение на стаите. Наред с останалите жилищни помещения се оформя гостна, чиято мебелировка е най-вече вносна. Състои се от столове, по средата маса и от страни по едно или две канапета. До стената се разполага бюфетът, а вътре в него се подреждат сервизи за кафе, чай, чаши за ликьор и др. В нея се посрещат гости по различни случаи.

Европейското влияние навлиза в градския костюм от средата на ХIХ век, когато се появяват първите дълги рокли с високо повдигнати талии и дълги ръкави. Тази мода не навлиза лесно в бита на габровеца. Едва от 60 – те години тя се възприема с всичките й характерни особености и допълнения – шапки, ръкавици, чадърчета, пелерини, чанти и др. Към облеклото се носят корсети, обувки по европейски образец.

След Кримската война чорбаджийските синове носят дълги, черни сукнени сетрета, а от началото на 60 – те години на ХIХ век се появяват и опънатите дрехи с бели колосани ризи и вратовръзки.

На 22 и 23 юли, от 15:00 до 17:00 часа, екипът на ЕМО „Етър” представя този период от живота на габровското общество, за да отбележи 47 години от изграждането на Саковата къща в музея.

Къщата на габровския търговец Петър Сака е построена през 1850 г. до Баев мост в Габрово. Възстановена е в музея през 1970 г. Тя е пример за влиянието на Средиземноморието в архитектурата – фасадата й е изпъстрена с рисувани колони с много прозорци – 21; откритият чардак преминава в закрито помещение „кьошк“.

Първият етаж е търговски дюкян – тук се продават изделия, изработени от майстори на народните занаяти. На втория етаж е показан интериор на търговско жилище.

Всички права запазени на публикуваните материали на сайта на Онлайн списание за Текстил, облекло, кожи и технологии ©
Списание за текстил, облекло, кожи и технологии
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

All publications on the Online magazine for Textiles, Clothing, Leather and Technology site are copyrighted© Alle Veröffentlichungen im Online-Magazin für Textilien, Bekleidung, Leder und Technologie sind urheberrechtlich geschützt ©