новини

Жената, везмото, градът

Институт по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН представя книгата „ЖЕНАТА, ВЕЗМОТО, ГРАДЪТ” от Аксиния  Бутева на 29 март 2018 г. в гр.София, зала №19, ул. Московска №6а от 18.00 ч.

Книгата „ЖЕНАТА, ВЕЗМОТО, ГРАДЪТ“. От традиционна културна технология към съвременни културни практики” запознава читателя със създаването на колективи от жени, които се грижат за съхранението и творческото претворяване на българската шевица в пространството на града. В текста е проследен процесът на преминаване на везбата от периода на традиционната към модерна култура и е изведена функцията на шевица като символ на национална идентичност и престижно занимание на жените в града през първата половина на ХХ в. С представянето на  житейския и професионален път на три жени от Пловдив – Стела Здравкова, Павлина Пенелова и Стойна Кръстанова е илюстрирано професионализирането на везбата и превръщането й в художествена дейност. Конкретните обекти на изследване и анализ са два самодейни женски колектива, създадени през периода на социализма в Пловдив: Представителен колектив за българска шевица и плетиво „Българка” и Представителен колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова”. Акцент е поставен и върху идентификацията на каналите за комуникация на колективите с властта, с творческите съюзи и занаятчийските структури като Съюз на българските художници (СБХ), Задруга на майсторите на народни художествени занаяти (ЗМНХЗ) и др.

Книгата е първи опит за антропология на самодейните женски колективи в българска градска среда. Целта на автора е да разкрие ролята на културната политика, водена от държавата, по времето на социализма и пост-социализма за съхраняването на културното наследство и приложението му в съвременността, като в този контекст се разглеждат отношенията: държава – специализирани художествени и занаятчийски сдружения – колективи – публики. Изследването разкрива механизмите за издигане на културните практики в изкуството, процес при който основно място заемат „скритите елити”в града.

Всички права запазени на публикуваните материали на сайта на Онлайн списание за Текстил, облекло, кожи и технологии ©
Списание за текстил, облекло, кожи и технологии
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

All publications on the Online magazine for Textiles, Clothing, Leather and Technology site are copyrighted© Alle Veröffentlichungen im Online-Magazin für Textilien, Bekleidung, Leder und Technologie sind urheberrechtlich geschützt ©