Творческа надпревара „Текстилното богатство на Сливенския край“
Творческа надпревара „Текстилното богатство на Сливенския край” ще се проведе в Сливен от 13 до 17 май. 2019 г.
Организатор е фондация „Обществен дарителски фонд – Сливен”, а партньори са Фонд „13 века България“, Национален музей на текстилната индустрия и НЧ „Дружба-1993”. Събитието се провежда с подкрепата на Община Сливен. За участие в творческата надпревара са поканени деца от детски градини и начален курс на обучение от различни сливенски училища.
Творческата надпревара има за цел да припомни на децата славата на сливенската школа в текстилното производство. Неслучайно именно в Сливен през 1834 година отваря врати първата фабрика на Балканския полуостров – тази на Добри Желязков-Фабрикаджията. В онези трудни времена сливенските жени ежедневно създават истински текстилни шедьоври, уникални със своите цветове и орнаментика. Майсторството им и до днес личи в запазените носии, престилки, кърпи, пешкири, възглавници, килими, черги и т.н. Въпреки съвременния ни начин на живот, традиционните сливенски ръчни занаяти и текстилни техники не бива да бъдат забравени. Затова и творческата надпревара „Текстилното богатство на Сливенския край” е насочена към децата, към младото поколение, което трябва да израсте с любов към традициите и родното.
В програмата са предвидени занимания по теми и заключителни изложби с награждаване на най-добрите участници. Децата ще оцветяват вадени престилки от Сливенския край, котленски килими и ще правят сливенска везба с моливче вместо с игла. В други занимания ще правят апликация на килимчета от филц по предварително зададен модел, черга от вълнени конци, плетено коланче от 3 стръка или на синджирче, сукано гайтанче и др.
Изнесени занимания и състезания ще се провеждат в „Хаджиданчови къщи”, НЧ „Дружба-1993” и Национален музей на текстилната индустрия.
Включени са и състезания по навиване на прежда с асистент, самостоятелно навиване на кълбо, щафетни игри за навиване на кълбо от гранка и обратно, за плетене на коланче от 3 стръка, за предене на пресукано гайтанче и др.
Предвидени са и занимания с повишена трудност, в които децата ще имат ментор. Така ще се научат да правят шевици, бяла щампа върху синя торбичка, цветна щампа върху бяла кърпа, да тъкат върху керемида, да боядисват бяла вълна с естествени багрила и др.
Вярваме, че, докато се забавляват, децата ще научат славното минало на текстилното производство в родния си град.