новини

Нови магистърски програми в катедра „Изкуства“ при ВСУ „Черноризец Храбър“

Магистърска програма „Дизайнерски практики в модната индустрия“ се фокусира върху подготовката на кадри за глобалната модна индустрия и трите най- изявени тенденции в развитието й. Чрез международна експертиза и академична взискателност програмата е организирана в три модула – моделиране на облекло, устойчива мода, стайлинг и концепции. Всеки от модулите цели разширяване на възможностите за професионална практика, творчески перспективи и подходи и насърчаване на дизайн мисленето. Цели се формиране на творчески и иновативно настроени модни дизайнери с възможности за реализация в креативните индустрии, и в сектора на текстила и облеклото.

Дисциплините в интердисциплинарния учебен план са разпределени в три модула: Моделиране на облекло; Устойчива мода; Стайлинг и концепции. Всеки от модулите е с фокус върху най-новите и същевременно най-приложимите практики в модата.

Модулът „Моделиране на облекло“ чрез теория, техники и практика е с акцент върху иновативни и приложни подходи за формоизграждане на облеклото. Същевременно, се изграждат иновативни и креативни професионалисти с практически умения и критично мислене за моделирането и конструирането на облекло.

„Устойчивата мода“ е глобална концепция в модата, реализираща идеите, че дрехите могат да бъдат направени по начин, който да е екологичен, социално отговорен и насърчаващ културното многообразие и иновациите. Дисциплините в модула подготвят за решаване на проблеми и критичен анализ, както и да развиват предприемаческо мислене и отговорност в модата.

Акцентът на обучението в модула „Стайлинг и концепции“ е върху изкуството. Развиване на умения и мислене в дизайнери, способни да реализират и развиват проекти и събития чрез изкуство – модата като майсторство, реализирана чрез концепции, комуникация, визии и колекции.

Обучението в магистърска програма„Изкуства и събитиен мениджмънт“ има за цел да подготви кадри, които да отговорят на специфичните нужди на бързо развиващите се творчески и културни индустрии и нуждата от творци с нови управленски знания в областта визуалните изкуства и дизайна. Събитийния мениджмънт играе важна роля в развитието на бизнеса и културата. Потребностите на все по-взискателния потребител, бързо развиващите се технологии и икономическия потенциал на творческите индустрии изисква специфични умения, знания и мислене. Магистърска програма „Изкуства и събитиен мениджмънт“ е създадена, за да посрещне тези предизвикателства. Цели да разшири професионалните компетенции на завършилите бакалавърски програми по визуални изкуства и дизайн и се фокусира върху развиване на креативните умения, дизайн мислене и изкуството във всичките му проявления и приложения в реална и дигитална среда. Предназначена е за завършилите специалности от професионално направление„Изобразително изкуство“ с образователно-квалификационна степен„бакалавър“, но не изключва и прием на студенти от други направления чрез допълнително приравнително обучение.

Магистърска програма „Изкуства и събитиен мениджмънт“ е създадена да отговори на необходимостта от познаване на изкуството и дизайна за нуждите на творческите и културни индустрии, и управлението на събитията, свързани с тях. Обучението ще се фокусира върху запознаване с марката и нейната философия, изработване на концепцията за събитието и цялостното му реализиране.

Целта на програмата е да развива концептуално и визуално мислене и да изгражда творчески, технически и бизнес умения. Чрез иновативни подходи да подготви високо квалифицирани специалисти с широк спектър познания и практически умения.

В условията на изострена конкуренция, постъпателно развитие и интеграционни процеси, завършилите магистърска програма „Изкуства и събитиен мениджмънт“ ще притежават знания и умения, които им предоставят палитра от възможности за реализация.

Новите магистърски програми „Дизайнерски практики в модната индустрия “ и „Изкуства и събитиен мениджмънт“ са насочени към: визуални артисти; специалисти в областта на дизайна; мениджъри, работещи в творческите индустрии и с интереси към изкуството и неговото управление.

Информацията е от ВСУ“Черноризец Храбър“

Всички права запазени на публикуваните материали на сайта на Онлайн списание за Текстил, облекло, кожи и технологии ©
Списание за текстил, облекло, кожи и технологии
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

All publications on the Online magazine for Textiles, Clothing, Leather and Technology site are copyrighted© Alle Veröffentlichungen im Online-Magazin für Textilien, Bekleidung, Leder und Technologie sind urheberrechtlich geschützt ©